Joш мало савета

Многи од нас кад постану родитељи имају жељу да са својом околином поделе детаље о свом детету, првим речима, првим корацима, њиховим успесима и занимљивим десавањима. Медјутим будући да не можемо увек бити сигурни ко то седи са друге стране екрана морамо знати и на који начин да се заштитимо и од евентуалних недобронамерних “погледа”.
 
Приватност информација на Фејсбуку
 
Свако ко је био део неке од бројних родитељских група на Интернету зна колико предности оно може имати, колико прилика за размену информација, добијање подршке, прилика да научимо несто ново, стекнемо нове пријатеље ово окрузење пружа. Али све то – само ако Интернет користите како треба и заштитите приватност и своју и своје деце.
Већина нас се на Фејсбуку налази под пуним именом и презименом. Код многих се на профилу незаштићено могу наћи и бројни додатни подаци (где радите, у ком граду живите исл) који неком знатижељном могу открити доста тога о вама. Осим тога, много  људи на листу пријатеља додаје људе које познаје површно или само као онлине контакте направљене кроз комуникацију у разним групама, игрању игрица исл. Многе маме и тате невичне Фејсбуку и његовим компликованим опцијама заштите приватности, нивое приватности на свом профилу не подешавају на одговарајући начин, што профил чини отвореним за посете и погледе нежељених гостију, сто је нарочито проблематицно када су у питању фотографије и видео клипови ваше деце.
 
Можете имати подешавања профила таква да нико не види ваше податке ако вам није пријатељ, али довољно је имати омогућену опцију да пријатељи васих пријатеља виде васе фотографије и профил па да прозор у ваш зивот отворите огромном броју људи. Примера ради, ако имате 200 пријатеља и свако од њих има просечно 200 пријатеља то значи да у сваком тренутку потенцијалних 40, 000 људи може да има приступ васим информацијама!
 
Родитељске ФБ групе
 
На Фејсбуку су се у последње време појавиле бројне родитељске групе и један број родитеља придружује им се прилично неселективно, остављајуци некада на зидовима тих група своје приватне податке (где живе, где раде исл), као и бројне фотографије своје деце.
 
Размислите мало пре него сто се прикљуците баш било којој групи на ФБ која у наслову има родитељство. Пре него сто кликнете на “лике” погледајте информације о тој страници – да ли постоји неки wеб сајт на коме се мозе наћи висе информација о онима који ту групу воде, да ли постоји телефон, адреса, лична имена оних који су укључени у одрзавање те странице? Да ли је у питању страница организације која се бави родитељством (Удружење РОДИТЕЉ, Бебац, Мајка храброст, Рода, Удрузење Дјеца), да ли су у питању странице иза којих стоје медији или компаније (Росина иницијатива за Банку млека, Рингераја портал, Родитељ портал, МАМА).. да ли су у питању личне странице или групе које је формирала конкретна особа ли група особа која је оставила контакт податке и име и презиме, да ли на било који начин из онога што је на тој страници написано можете видети ко је заправо креатор исте?
 
Многи учествују у различитим наградним играма које се у оквиру родитељских група на Фејсбуку организују. Ту остављају фотографије деце, пуно име и презиме, некада и податке из кога су града, у неким случајевима људи су остављали чак и адресе. Уколико учествујете у играма, немојте јавно остављати податке већ од особе која одржава страницу тражите мејл адресу на коју податке можете послати. Иначе,одржавање наградних игара у оквиру самих страница и група је већ неко време забрањено правилима Фејсбука.
 
Када говоримо о родитељским групама поставља се и питање веродостојности информација које се преносе и савискуством и стручним кредибилитетом узимајте са резервом и немојте примењивати без консултација са стручњацима, нарочито када су у питању савети везани за децу.
 
Неколико савета
 
1. Немојте постављати голишаве слике и видео снимке своје деце, НИКАДА И НИГДЕ и ни у којим околностима. Те слике су мозда вама слатке али место им је у кућним албумима не на Интернету.
 
2. Не остављајте своје приватне податке (где живите, радите, бројеве телефона исл) на зиду ни једне Фејсбук групе. Ти подаци су видљиви свима, није им ту место. Ваша адреса и телефон такодје немају ста да траже у вашем ФБ профилу.
 
3. Подесите приватност свог профила на ФБ тако да је све што на свој профил постављате видљиво искључиво васим пријатељима.
 
4. Будите селективнији приликом додавања пријатеља, не морате прихватити бас сваки позив који вам стигне. Погледајте колико заједницких пријатеља са одредјеном особом имате и по потреби се код заједницког пријатеља распитајте о особи која вам је послала позив
 
5. За оне које додате на листу пријатеља али нисте баш сигурни да желите да виде све ваше информације (разне другаре из игрица исл.) ограничите им ниво приступа тиме што ћете их поставити у одредјене групе. Приликом постављања фотографија изаберите да албум буде невидљив тим групама, исто важи и за статусе и било које друге приватније информације које желите да објавите на профилу.
 
Није ми циљ да овим текстом било кога заплашим и одвратим од коришћења Фејсбука, штавише сматрам да је упознавање са Фејсбуком и друштвеним мрежама кроз њихово директно коришћење изузетно значајно за родитеље, пре свега да би се упознали са начинима на које исте функционишу, добрим и лошим странама истих и самим тим били у могућности да ефикасније сутра своју децу едукују о друштвеним мрежама и прате њихове активности (јер свидјало се то нама или не, сва ће деца кад тад почети да користе Фејсбук). Дакле, користите ФБ, уживајте у свим предностима дружења са вашим оффлине и онлине пријатељима, размени искустава, необавезном ћаскању, свему што вам прија, само га користите на прави начин и немојте откривати висе информација о себи него што је потребно.